Wakacje to czas, kiedy częściej podróżujemy autem w długie trasy. Czy są to weekendowe wypady za miasto, czy długo wyczekiwane urlopy, wymagają pełnej sprawności samochodu. Przygotowując się do dalekich podróży w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo. Istotny nie tylko dla kierowcy, ale również dla pasażerów, jest komfort jazdy. Drobna usterka potrafi pokrzyżować nam plany oraz uszczuplić posiadany portfel.
Przeglądu wakacyjnego możemy dokonać w autoryzowanych warsztatach, podłączając pojazd pod komputer. Pamiętajmy, aby nie planować tego na dzień przed wyjazdem, ale udać się do serwisu dwa tygodnie wcześniej, by zdążyć z naprawą ewentualnych usterek.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze sprawdzamy hamulce. Musimy mieć pewność, że wszystko zadziała jak trzeba w każdych warunkach pogodowych, np. kiedy jest ślisko w czasie deszczu. Niepokojącymi sygnałami są między innymi wydłużony czas hamowania oraz luźny czy pulsujący pedał hamulca. Najczęściej zawodzi pompa rozdzielcza lub zachodzą rdzą przewody hamulcowe. Przegląd samochodu obejmuję kontrolę stanu klocków, tarcz, szczęk hamulcowych i tzw. cylinderków.
Gdy już jesteśmy pewni, że hamulce działają, sprawdzamy poziom oleju silnikowego, a w razie konieczności, wymieniamy wraz z filtrem. Nie zapominajmy również, że należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Przy zbyt niskim ciśnieniu i dużej prędkości istnieje ryzyko, że nagrzane opony mogą wystrzelić, ponadto z pewnością wzrośnie także zużycie paliwa.
W upalne dni chłodzimy auto, dlatego powinniśmy skontrolować filtr kabinowy oraz stan klimatyzacji. Raz w roku, przed sezonem letnim, należałoby odgrzybić klimatyzację i napełnić ją w wyspecjalizowanych serwisach. Pozbędziemy się wtedy nieprzyjemnego zapachu i będziemy mieli pewność, że właściwie działa. Pamiętajmy, aby klimatyzacji nie włączać w nagrzanym przez słońce aucie, tylko najpierw przewietrzyć pojazd przed podróżą.
Dla bezpieczeństwa sprawdźmy też, czy nasze auto jest wyposażone w podstawowe elementy tj. apteczka, gaśnica, linka holownicza, trójkąt ostrzegawczy i odblaskowa kamizelka. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również zaopatrzyć się w podnośnik i klucze.
Pamiętajmy również o wcześniejszym zaplanowaniu trasy. Kilka dni przed wyjazdem wybierzmy dogodną trasę, przejrzyjmy mapy, wybierzmy miejsca postoju, gdzie będziemy mogli skorzystać z toalety czy udać się na posiłek. Długa droga obniża naszą koncentrację, więc warto co jakiś czas przewietrzyć umysł i wyprostować nogi.
Pamiętajcie! Na drogach ekspresowych i autostradach zatrzymujcie się tylko w oznaczonych miejscach – dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy się awaria, trzymajcie się 4 zasad bezpiecznego awaryjnego zatrzymywania na autostradzie. Po pierwsze: włączcie światła awaryjne i stańcie na pasie awaryjnym jak najbliżej prawej strony drogi. Po drugie: natychmiast wszyscy opuście pojazd przez prawe drzwi stańcie za barierkami lub w bezpiecznej odległości. Po trzecie: umieśćcie trójkąt ostrzegawczy co najmniej 100 metrów za pojazdem. Po czwarte: telefonicznie wezwijcie pomoc i oczekujcie jej na pasie zielonym, za barierkami.