W polskim i europejskim prawie istnieje obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach. Nowe przepisy stanowią o zniesieniu dotychczasowego kryterium wieku, a ograniczeniu ich jedynie do wzrostu dziecka. Niezależnie od tego ile lat ukończył młody podróżnik – jeśli nie osiągnie on wzrostu 150 cm – musi być przewożony w foteliku. Dodatkowym rozwiązaniem dla starszych dzieci są urządzenia przytrzymujące, z których również możemy korzystać, nie zapominając przy tym o pasach bezpieczeństwa.
Występują jednak wyjątki, gdy możemy podróżować z dzieckiem, które osiągnie powyżej 135 cm wzrostu bez fotelika. Jest to dopuszczalne, gdy nie możemy przypiąć pasami dziecka w żadnym z dostępnych na polskim rynku fotelików. Ważne jednak, aby dziecko było przypięte trzypunktowym pasem bezpieczeństwa i znajdowało się wyłącznie na tylnym siedzeniu. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, gdyż w Polsce dostępne są foteliki homologowane do 54 kg. Kolejnym wyjątkiem na pominięcie fotelika jest sytuacja, gdy w samochodzie osobowym bądź dostawczym na tylnym siedzeniu znajduje się dwoje innych dzieci i nie ma możliwości montażu kolejnego fotelika. Wtedy możemy przypiąć dziecko, które ukończyło 3 rok życia jedynie pasami bezpieczeństwa.
Aktualny pozostał wciąż zakaz przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy na przednim fotelu. Przepis ten został jednak uaktualniony o kwestie związane z postępem technicznym. Przestał być bowiem istotny fakt samego wyposażenia samochodu w poduszkę powietrzną dla pasażera. Teraz zapis prawny odnosi się do tego, czy poduszka ta jest aktywna. Dodatkowo został on rozszerzony o możliwość podróżowania na przednim fotelu z dzieckiem nie tylko w foteliku, ale również w innego rodzaju urządzeniu przytrzymującym. Zaznaczamy, że zdecydowanie wyższy poziom bezpieczeństwa mają dzieci przewożone na tylnym siedzeniu auta. Jeśli jednak decydujemy się na umiejscowienie go z przodu – należy dokładnie sprawdzić czy poduszka w razie wypadku otworzy się w strefie, której nie zagraża zdrowiu i życiu dziecka. W każdym przypadku pamiętajmy o dyscyplinie i bezwzględnym pozostawaniu w prawidłowej pozycji w foteliku młodego pasażera.
Kluczową rolę dla bezpieczeństwa w podróżowaniu dzieci odgrywają odpowiednie warunki techniczne oraz stan fotelików. Ważne, aby były one dostosowane do masy i wzrostu dziecka. Z prowadzonych w tym kierunku badań wynika również, że foteliki dla dzieci powinny być używane nie dłużej niż 5 lat. Należy być uważnym przy zakupie używanego urządzenia tego typu dla dziecka. Nie wiemy bowiem, czy nie uległ on w przeszłości wypadkowi i czy wszystkie jego elementy są w dalszym ciągu sprawne. Niemniej istotny pozostaje także montaż, który powinien być zawsze zgodny z zaleceniami producenta. Dodatkowo nie zalecane jest umieszczanie różnego rodzaju przedmiotów na półce pod tylną szybą auta. W przypadku gwałtownego hamowania mogą one wyrządzić krzywdę zarówno dziecku, jak i pozostałym uczestnikom ruchu.
Pamiętajmy, aby nie lekceważyć zasad przewożenia dzieci bez względu na pokonywany przez nas dystans. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie początkującemu pasażerowi maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, gdyż nawet wysoki poziom naszych umiejętności nie uchroni nas przed błędami innych uczestników ruchu na drodze.
Przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych, a w najgorszym przypadku poważnymi obrażeniami dziecka.